To obecnie oficjalnie przyjęte metody leczenia i procedury medyczne. Stosowane były w medycynach tradycyjnych, ale zostały także docenione przez współczesną medycynę akademicką.
Wydzielina gruczołów ślinowych pijawki zawiera około stu substancji czynnych, co czyni ją unikalną i przy obecnym stanie wiedzy nie ma możliwości stworzenia jej syntetycznego odpowiednika. (…) czytaj dalej
Zabiegi wykonywane przy pomocy pijawek lekarskich trwają od 30 minut do ponad godziny i dzięki temu, że w pierwszym etapie pijawka wprowadza pod skórę substancje przeciwbólowe, są one stosunkowo bezbolesne.
Do zabiegów wykorzystywane są pijawki hodowane w warunkach laboratoryjnych i są wykorzystywane tylko jeden raz – po wykonanej pracy muszą zostać zutylizowane.
Trudno wyczerpać szereg pożytków płynących z wykorzystania terapii pijawką lekarską – zarówno jako autonomicznej terapii, jak i w charakterze terapii wspomagającej. Wskazania do jej zastosowania obejmują wiele różnych schorzeń.
nadciśnienie (od I do III stopnia) i niedociśnienie tętnicze
choroba niedokrwienna serca
zapalenie mięśnia sercowego, stan przed i po zawale
niedokrwienna choroba serca
arytmia
choroba wieńcowa / dusznica bolesna
żylaki kończyn dolnych
zakrzepowe zapalenie żył
problemy naczyń limfatycznych
miażdżyca tętnic
CHOROBY UKŁADU RUCHU:
reumatyzm
stany zapalne mięśni i stawów
choroba zwyrodnieniowa stawów i kości
zapalenie stawów
osteoporoza
urazy, oparzenia, odmrożenia, krwiaki
CHOROBY NEUROLOGICZNE:
bóle i zawroty głowy
choroba Alzheimera i Parkinsona
choroba Raynauda
neuralgie, zapalenia korzonków
zapalenie stawów kręgosłupa
stany przed i poudarowe
choroby naczyniowe mózgu i rdzenia kręgowego
CHOROBY NARZĄDÓW ODDECHOWYCH:
astma oskrzelowa
zapalenie płuc i oskrzeli
zapalenie opłucnej
zakrzepica płucna
rozedma płucna
CHOROBY PRZEWODU POKARMOWEGO:
choroby żołądka, trzustki i dwunastnicy
zapalenie wątroby i marskość wątroby
zapalenie pęcherzyka żółciowego
hemoroidy
schorzenia jelit
CHOROBY UROLOGICZNE:
choroby nerek
zapalenie pęcherza moczowego
schorzenia prostaty
impotencja
CHOROBY LARYNGOLOGICZNE:
zapalenie nerwu usznego i słuchowego
szum w uszach, wodniak błędnika
zapalenie zatok czołowych
nieżyt nosa
zapalenie krtani
CHOROBY OKULISTYCZNE:
stany zapalne oczu
jaskra
krwiaki pourazowe gałki ocznej
zapalenie rogówki
wytrzeszcz obrzękowy
CHOROBY STOMATOLOGICZNE:
zapalenie jamy ustnej
zapalenie dziąseł i przyzębia
paradontoza
zapalenie ślinianek
CHOROBY UKŁADU ENDOKRYNNEGO:
choroby tarczycy
otyłość
cukrzyca
CHOROBY GINEKOLOGICZNE:
bezpłodność
bolesne miesiączki
zakłócenia cyklu menstruacyjnego
klimakterium /menopauza/
torbiele jajników, endometrioza, mięśniaki
zapalenie przydatków oraz błony śluzowej macicy
CHOROBY DERMATOLOGICZNE:
liszaj
świąd
alergie skórne
trądzik młodzieńczy
ospa wietrzna i półpasiec
łuszczyca
krwiaki podskórne
rewitalizacja skóry w formie maseczek
cellulitis, trudno gojące rany
Czy hirudoterapia jest bezpieczna?
Hirudoterapia jest uznaną procedurą medyczną. Pijawki stosowane do zabiegów pochodzą z certyfikowanych hodowli zwierząt laboratoryjnych i są hodowane w obiegu zamkniętym, co oznacza, że ani one, ani pijawki, które złożyły jaja z których się wykluły, nie miały kontaktu z innymi warunkami, niż kontrolowane warunki laboratoryjne. Przed zakupem z takiej hodowli są kontrolowane weterynaryjnie i dokładnie przebadane. Przy zakupie otrzymuje się certyfikat potwierdzający ich bezpieczeństwo.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegów hirudoterapii?
Tak, jak w przypadku wszystkich zabiegów istnieją przeciwwskazania do wykonywaniu takich zabiegów. Przed wykonaniem takiego zabiegu terapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem pytając o interesujące go sprawy. Dotyczy to między innymi reakcje pacjenta na ukąszenia przez owady – jeśli w takich przypadkach pojawiały się reakcje uczuleniowe, to można założyć, że być może pijawki mogą wywołać podobną reakcję.
Kolejnymi ważnymi przeciwwskazaniami do zabiegów hirudoterapii (P. Flecken, A. Michalsen) są: hemofilia, anemia przy poziomie hemoglobiny niższym niż 10mg%, ostre stany infekcyjne, marskość wątroby, HIV, dializy, zapalenie płuc, ciąża, zaburzenia w gojeniu się ran przy miażdżycowym krytycznym niedokrwieniu kończyn, skazy krwotoczne, zespół stopy cukrzycowej z objawioną martwicą tkanek, nowotwory skóry, pęcherzyce o podłożu autoimmunologicznym.
Czy zabieg hirudoterapii jest bolesny?
W zabiegach hirudoterapii następuje lekkie pieczenie przy przyssaniu się przez pijawkę do ciała pacjenta. Pijawki, wbrew wyobrażeniom pacjentów nie przysysają się natychmiast do ciała, a czasami czynią to bardzo niechętnie. Kiedy już się przyssą wpuszczają do ciała pacjenta substancję znieczulającą i dalsza część zabiegu odbywa się w zasadzie bezboleśnie. Jedyne co pacjenci czują, to rozchodzące się co pewien czas w okolicy, gdzie pijawka jest przyssana, fale ciepła, lub delikatnego mrowienia – wtedy pracują dla naszego zdrowia – wpuszczają do naszego ciała substancje przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne i w końcu ułatwiające krzepnięcie krwi.
Kiedy przyssają się do skóry to po prostu piją i praktycznie się nie ruszają.
Jakie mogą być skutki uboczne zabiegu hirudoterapii?
Po zabiegu hirudoterapii z ranek po pijawkach sączy się krew – w zależności od pacjenta, może to trwać od kilku, do kilkunastu godzin i jest to całkowicie normalne i nie należy się tym przejmować.
Gdy mowa o skutkach ubocznych, najpoważniejszym z nich może być reakcja uczuleniowa, która w najbardziej dramatycznym razie może doprowadzić do szoku anafilaktycznego.
Znacznie powszechniejszym zjawiskiem jest świąd przy gojeniu się ranek (nie wolno ich rozdrapywać), zwłaszcza w pobliżu kości, ale w tym przypadku wystarczy przyjęcie tabletki antyalergicznej i posmarowanie żelem na ukąszenia. Przeważnie mija on w ciągu 2-3 dni.
W przypadku zabiegów wykonywanych na kończynach mogą pojawić się obrzęki – podobnie jak w przypadku świądu mijają w ciągu 2-3 dni.
Skąd bierze się pijawki stosowane do zabiegów hirudoterapii?
Pijawki stosowane do zabiegów pochodzą z certyfikowanych hodowli zwierząt laboratoryjnych i są hodowane w obiegu zamkniętym, co oznacza, że ani one, ani pijawki, które złożyły jaja z których się wykluły, nie miały kontaktu z innymi warunkami, niż kontrolowane warunki laboratoryjne. Przed zakupem z takiej hodowli są kontrolowane weterynaryjnie i dokładnie przebadane. Przy zakupie otrzymuje się certyfikat potwierdzający ich bezpieczeństwo.
Czy mogę się czymś zarazić podczas zabiegu hirudoterapii?
Z uwagi na stosowane środki bezpieczeństwa w przypadku hodowli, jak i aplikacji pijawek – nie ma takiego niebezpieczeństwa. Pijawki stosowane do zabiegów są jednorazowe i po wykonanym zabiegu są usypiane w alkoholu i przekazywane do spalarni odpadów medycznych.
Jak przygotować się do zabiegu hirudoterapii?
Pijawki, mimo że nie karmione co najmniej pół roku przed sprzedażą, są dość wybredne. Czasem wystarczy, że dana osoba posmaruje się balsamem, lub skorzysta z perfumowanych kosmetyków i szanse na współpracę z ich strony maleją. Podobnie sprawa wygląda w przypadku osób, które jedzą dużo czosnku, albo palą duże ilości papierosów. Nie polecam także korzystania z basenu przed zabiegiem, ponieważ do trzech dni wyczuwają chlor i nie chcą się przyssać.
Przed zabiegiem staramy się więc nie używać kosmetyków – zwłaszcza zapachowych, nie pijemy alkoholu, nie chodzimy na basen i nie jemy potraw o bardzo intensywnym smaku.