Jak wygląda pierwszy zabieg akupunktury? Czy muszę się do niego jakoś przygotować?

Pierwszy zabieg jest zdecydowanie dłuższy od pozostałych – trwa ok. 1,5. W jego czasie pacjent zostaje poddany bardzo drobiazgowej diagnozie opartej na szczegółowym wywiadzie, badaniach palpacyjnych i pomiarze poziomu energii w poszczególnych meridianach po obu stronach ciała, badaniu pulsu i języka.

Następnie, w zależności od potrzeby zostanie poddany zabiegowi Siedmiu Smoków (zabieg, który sięga korzeniami do czasów szamanizmu chińskiego) oraz Energii Agresywnej.

W przypadku pacjentów, którzy przychodzą z dolegliwościami bólowymi staram się jeszcze uśmierzyć ból.

Na zabieg należy przyjść jakiś czas po lekkim posiłku.

Ile trwają kolejne zabiegi?

Kolejne zabiegi są znacznie krótsze i trwają od 30 do 60 min. W zależności od potrzeb, w ramach tego czasu, stosuję również inne techniki, które mogą pomóc pacjentowi – może to być terapia manualna, elektroakupunktura, moksoterapia, bańki, skrawawianie, Gua-Sha, akupunktura czaszki, aurikuloterapia, Koreańska Terapia Dłoni, czy inne, spośród znanych mi technik.

Jak często wykonuje się zabiegi?

Częstotliwość zabiegów jest rózna w zależności od typu problemu, z jakim przychodzi pacjent – w przypadku ostrych stanów bólowych może to być początkowo nawet terapia codzienna (wynika to ze znacznie większej efektywności akupunktury na początku jej stosowania, niż w czasie, kiedy ciało się już do nich przyzwyczai) w takim przypadku istotnym jest, by zmieścić się z kolejnym zabiegiem przed ostrym nawrotem bólu – dzięki takiej formie terapii nawroty te tracą na sile i stają się rzadsze.

W przypadku, gdy pacjent nie boryka się z bardzo intensywnymi symptomami choroby , przez pierwsze dwa tygodnie najlepiej jest pojawiać się na zabiegu dwa razy w tygodniu, potem raz w tygodniu, a potem w zależności od jego stanu, albo kontynuować zabiegi raz w tygodniu, albo rzadziej, do czasu, kiedy miną niepokojące objawy. Jest to przeważnie od 8 do 12 zabiegów w zależności od czasu trwania i nasilenia zmian chorobowych. W przypadku stanów ostrych i krótkotrwałych dolegliwości czasem wystarcza jeden do dwóch zabiegów.

W niektórych przypadkach – zwłaszcza chorób chronicznych potrzeba znacznie więcej czasu, by opanować problem. Zależy to w dużej mierze od ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Jak mogę się czuć po zabiegu?

W zależności od rodzaju zabiegu pacjent może poczuć najsilniejsze jego skutki do 2 h po zabiegu, ale mogą się one utrzymywać do 24h. Praktycznie nie zdarza się tak, by zmęczenie, bóle i inne odczucia pojawiające się ponad dobę po zabiegu miały z nim związek. Czasem po zabiegu pacjent czuje się lekko, napełniony energią i wypoczęty, czasem wręcz przeciwnie – odczuwa wzmożone zmęczenie i ociężałość. Przeważnie w przypadku pacjentów, którzy nie są poważnie chorzy nie ma bardzo spektakularnych zmian w samopoczuciu, natomiast zawsze warto zrelaksować się i wypocząć po zabiegu, by przekierowana za pomocą akupunktury energia mogła wykonać swoją pracę.

Czy akupunktura jest niebezpieczna?

Akupunktura jest bezpieczną i nie wywołującą skutków ubocznych formą terapii. Musimy jednak pamiętać, że tak, jak w każdym innym przypadku istnieją pewne przeciwwskazania do jej zastosowania i musimy zwrócić uwagę na to, czy osoba oferująca nam zabiegi ma odpowiednie kwalifikacje?

Czy akupunktura boli?

Nie. Poza chwilowym uczuciem mrowienia, czy rozpierania określanym jako De Qi – akupunktura nie jest bolesna. Pamiętać jednak należy o tym, że niektóre punkty akupunkturowe znajdują się w bezpośrednim otoczeniu mięśni, ścięgien i innych struktur i wykonywane przez pacjenta ruchy mogą wywołać ból. Terapeuta powinien poinformować, kiedy nie powinniśmy ruszać określoną częścią ciała.

Czy mogę się zakazić stosując akupunkturę? Czy będę miał/a swoje igły?

Nie. Akupunktura wykonywana jest igłami jednorazowymi, sterylnie zapakowanymi i jałowymi. Nie ma więc możliwości zakażenia, jeśli zabiegi odbywają się w normalnych warunkach. W obecnym czasie stosowanie igieł wielokrotnego użytku jest już bardzo rzadką praktyką. W Klinice Acu-Medica nie są one stosowane.

Aktualności

PRZERWA URLOPOWA