Masaż tajski łączy w sobie techniki pasywnej jogi (jogi dla leniwych), siatsu, ajurwedy i akupresury. Wykonywany jest przy pomocy dloni, ramion, łokci, kciuków, stóp i kolan, przy czym masażysta pracuje całym ciałem. Masaż ma charakter rozciągający i energetyzujący – wykonywany jest wzdłuż liniii SEN.
Tajowie uważają, iż współczesny masaż tajski bazuje na teorii, iż ciało ludzkie jest wypełnione cząsteczkami, zwanymi “lom” bądź “powietrze”, które najpierw są wdychane do płuc, a następnie podróżuje przez 72 tys. niewidocznych dla oka ludzkiego kanalików, zwanych “senami”. Masażysta tajski koncentruje się na masażu skupisk tych miejsc, poprzez techniki uciskowe i wyciągające. Większość szkół uważa, iż najważniejsze skupiska “senów” mają swój początek na pępku i kończą się na ustach. Joga pasywna, stanowiąca największą część masażu tajskiego ma na celu stymulować “seny” i przekierowywać “lom” poprzez całe ciało kończąc masaż na głowie.” Źródło: Masaż tajski
Masaż tajski wykonywany jest w luźnym ubraniu – jest dość intensywny i czasem w trakcie masażu pojawia się lekki dyskomfort związany z rozciąganiem i uciskaniem różnych struktur mięśniowych, stawów i powięzi.